Kościół św. Franciszka z Asyżu i św. Piotra z Alkantary w Namysłowie to ważny rzymskokatolicki obiekt sakralny, pełniący rolę parafialną w tej malowniczej miejscowości. Świątynia ta jest integralną częścią parafii św. Franciszka z Asyżu i św. Piotra z Alkantary w Namysłowie, która znajduje się w dekanacie Namysłów zachód, pod auspicjami archidiecezji wrocławskiej.
Warto zaznaczyć, że 30 kwietnia 1963 roku, w rejestrze zabytków województwa opolskiego, wpisano zespół klasztorny franciszkanów mieszczący się przy ul. Krótkiej 4. Jego rejestracja obejmuje następujące elementy:
- kościół, obecnie pełniący rolę magazynu,
- klasztor, który został przekształcony w dom mieszkalny.
Te historyczne aspekty świadczą o bogatej przeszłości, jaką ma ten wyjątkowy obiekt, który nadal pozostaje istotnym punktem kulturowym i religijnym w regionie.
Historia kościoła
Budowa świątyni św. Franciszka z Asyżu i św. Piotra z Alkantary w Namysłowie miała swoje początki prawdopodobnie w XIV wieku. Początkowo wzniesiony został mniejszy kościół, który obecnie funkcjonuje jako prezbiterium, natomiast nawa główna została ukończona w XV wieku. Parafia św. Franciszka z Asyżu i św. Piotra z Alkantary w Namysłowie doświadczyła wielu zmian w swojej historii. W 1420 roku, obok istniejącego kościoła, powstał klasztor. Niestety, w wyniku protestanckiej reformaty, w 1536 roku klasztor przekształcono w szpital i magazyn, pozostawiając kościół w rękach franciszkanów. Z upływem czasu budowla zaczęła podupadać.
W 1666 roku, podczas wizytacji, stwierdzono, że kościół, zwany „polskim”, zmagał się z uszkodzonymi sklepieniami oraz ogólnym złym stanem technicznym. W 1654 roku, 21 lutego, katolicy ponownie przejęli świątynię, a na mocy dekretu z dnia 30 grudnia 1667 roku, przekazano ją zakonowi Braci Mniejszych (OFM) przybyłym z Nysy. Informacje z tamtej epoki wskazują, że kościół był niemal całkowicie zniszczony, a jedynym zachowanym elementem był ołtarz przedstawiający Wniebowzięcie NMP.
Od 1671 roku franciszkanie rozpoczęli prace budowlane, a 18 października 1675 roku kościół otrzymał nowe wezwanie, św. Piotra z Alkantary, oraz został konsekracja. Po tych zmianach wnętrze świątyni zostało przebudowane, co nadało mu cechy barokowe. W 1681 roku na dachu prezbiterium umieszczono wieżyczkę. Niestety, w wyniku upaństwowienia dóbr klasztornych w 1810 roku, świątynia została zamknięta. Ostatnie nabożeństwo odbyło się 2 maja 1812 roku, a kościół przekształcono w magazyn wojskowy.
Trzynaście lat później władze miejskie nabyły świątynię, przekształcając ją w spichlerz. W ramach tego procesu zamurowano część okien, a cenne wyposażenie zostało sprzedane lub przekazane do innych kościołów. Do dnia dzisiejszego, w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Namysłowie, znajdują się takie ołtarze jak:
- Św. Piotra z Alkantary,
- Św. Antoniego,
- Św. Franciszka,
- Krzyża Świętego,
- Stacje Drogi Krzyżowej.
Ołtarz Czternastu Wspomożycieli trafił do Bogacicy, a marmurowa posadzka została usunięta i w 1814 roku przekazana Kościołowi ewangelickiemu. W 1905 roku wieżyczka została odnowiona, a w latach 1924-1925 remontowano dach. Po drugiej wojnie światowej, świątynia nadal służyła jako magazyn, gdzie przechowywano m.in. części samochodowe, nawozy oraz beczki na piwo.
W 1982 roku, na prośbę proboszcza parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Namysłowie, Ministerstwo Kultury i Sztuki zapisało kościół na wieczyste użytkowanie. Od tego momentu rozpoczęły się intensywne prace remontowe. 11 listopada 1988 roku, z okazji 70. rocznicy odzyskania niepodległości, odnowiony i przystosowany do liturgii kościół został uroczyście poświęcony przez arcybiskupa metropolitę wrocławskiego, księdza kardynała Henryka Gulbinowicza. W latach 1990-1992 wybudowano nową zakrystię.
Wyposażenie i wnętrze kościoła
Kościół, będący murowaną budowlą z cegły, reprezentuje styl gotycki i może poszczycić się prezbiterium z początku XIV wieku. W XV wieku do tego elementu dodano nawę, co wpłynęło na jego ogólny wygląd.
Wnętrze kościoła jest trójnawowe oraz halowe, a jego przebudowa w stylu barokowym miała miejsce w drugiej połowie XVII wieku. Warto zaznaczyć, że z tego okresu zachowały się niezwykle interesujące fragmenty dekoracji.
- Na stronie północnej dostrzec można fragmenty barokowej polichromii, które imitują baldachim z efektowną draperią,
- Natomiast po stronie południowej odnajdziemy sztukaterie, w tym liście akantu i palmety, które obejmują cztery owalne płyciny z malowanymi scenami przedstawiającymi życie św. Bonawentury.
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo opolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r.
- Kościół pofranciszkański w Namysłowie. [dostęp 04.03.2016 r.]
- Parafialny kościół pofranciszkański w Namysłowie. [dostęp 04.03.2016 r.]
- a b Historia kościoła św. Franciszka i św. Piotra z Alkantary w Namysłowie. [dostęp 04.03.2016 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Namysłowie | Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Namysłowie | Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w NamysłowieOceń: Kościół św. Franciszka z Asyżu i św. Piotra z Alkantary w Namysłowie