Leszek Kuberski, urodzony 13 lipca 1956 roku w Namysłowie, był wybitnym polskim historykiem. Zmarł 28 czerwca 2006 roku w Rzymie, pozostawiając po sobie znaczący dorobek naukowy.
Specjalizował się w badaniach dotyczących historii państw sąsiadujących z Polską, jak również w zakresie najnowszej historii powszechnej i Polski. Jego osiągnięcia w tej dziedzinie zyskały szerokie uznanie zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.
Leszek Kuberski był także cenionym nauczycielem akademickim, współpracującym z uczelniami w Opolu i Raciborzu. Jego pasja do historii oraz zaangażowanie w pracy dydaktycznej miały ogromny wpływ na wielu studentów.
Życiorys
Leszek Kuberski przyszedł na świat w 1956 roku w Namysłowie jako najmłodszy syn Stefana Kuberskiego, który pracował jako kolejarz. Po zakończeniu edukacji na poziomie podstawowym, kontynuował naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Namysłowie. Po pomyślnym zdaniu matury w 1975 roku, rozpoczął kierunek historyczny na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu.
W trakcie studiów aktywnie uczestniczył w pracach Studenckiego Koła Naukowego Historyków, dla którego opiekunem był prof. Ignacy Pawłowski. W tym czasie zaangażował się także w działalność w radiu Radio-Sygnały oraz w piśmie akademickim Spójnik. Za swoje osiągnięcia w środowisku studenckim został uhonorowany nagrodą Primus inter Pares oraz medalem im. Mikołaja Kopernika.
Po ukończeniu studiów w 1980 roku, Leszek Kuberski związał się z Instytutem Historii opolskiej WSP, uzyskując stanowisko asystenta. Przez lata kariery zawodowej gradułował aż do profesora nadzwyczajnego na Uniwersytecie Opolskim, co miało miejsce w 1999 roku. W 1988 roku obronił pracę doktorską z zakresu nauk humanistycznych, której temat brzmiał Jan Skala 1889-1945. Zarys biografii politycznych. Następnie, w 1997 roku, uzyskał habilitację na Wydziale Nauk Historycznych i PedagogicznychUniwersytetu Wrocławskiego, przygotowując rozprawę zatytułowaną Stanisław Szczepanowski 1846-1900. Przemysłowiec. Polityk. Publicysta.
Na Uniwersytecie Opolskim pełnił liczne funkcje administracyjne, w tym wicedyrektora, a później dyrektora Instytutu Historii oraz prorektora ds. kształcenia w latach 1999-2005. W tym czasie wykazał się umiejętnościami organizacyjnymi, skutecznie zarządzając procesem dydaktycznym w obliczu trudnych sytuacji, takich jak brak sal, laboratoriów, bibliotek instytutowych oraz pracowni komputerowych. Doskonale radził sobie z konfliktami oraz współpracował z samorządem studenckim i kierownikami akademików.
Równocześnie prowadził wykłady na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu. Niestety, zmarł niespodziewanie w 2006 roku podczas pielgrzymki akademickiej w Rzymie, a przyczyną jego śmierci był zawał serca. Został pochowany na cmentarzu komunalnym w Opolu-Półwsi.
W rodzinnym Namysłowie znajduje się skwer jego imienia, na którym umieszczona jest tablica upamiętniająca Leszka Kuberskiego. Miejsce to zostało wybrane nieprzypadkowo, ponieważ znajduje się w pobliżu placu Jana Skali, który był bohaterem pracy doktorskiej Kuberskiego.
Dorobek naukowy
Zainteresowania naukowe Leszka Kuberskiego skupiały się na trzech głównych obszarach, które odzwierciedlają jego pasję i zaangażowanie w badania:
- problematyka serbołużycka,
- stosunki polsko-niemieckie,
- kwestie gospodarcze, polityczne oraz kulturalne Galicji w drugiej połowie XIX wieku.
W jego dorobku naukowym znajdują się liczne publikacje, które przyczyniły się do poszerzenia wiedzy w tych dziedzinach. Wśród najważniejszych prac wymienia się:
- „Stanisław Szczepanowski 1846-1900: przemysłowiec, polityk, publicysta”, wyd. UO, Opole 1997,
- „Ludzie i sprawy”, wyd. Pro, Opole 1998,
- „Stan i perspektywy rozwoju biografistyki polskiej: materiały z ogólnopolskiej konferencji naukowej”, wyd. UO, Opole 1998,
- „Serbołużyczanie – kultura i historia”, wyd. BCK, Brzeg 2000,
- „Rok 1918 w Polsce i w państwach sąsiednich: osiemdziesięciolecie zakończenia I wojny światowej z perspektywy Śląskiej”, wyd. UO, Opole 2002,
- „Od inkorporacji do autonomii kulturalnej: kontakty polsko-serbołużyckie w latach 1945–1950”, wyd. UO, Opole 2005.
Przypisy
- Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Leszka Kuberskiego. namyslow.eu. [dostęp 15.02.2020 r.]
- M. Patelski, A. Maziarz, Prof. dr hab. Leszek Kuberski (1956-2006), artykuł na stronie IH UO [on-line] [dostęp 27.02.2012 r.]
- On natchniony i młody był... Dr hab. prof. UO Leszek Kuberski (1956-2006), artykuł na stronie PWSZ w Raciborzu [on-line] [dostęp 22.02.2012 r.]
- Stanisław Szczepanowski 1846-1900. Przemysłowiec. Polityk. Publicysta w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 25.02.2012 r.]
- Odszedł profesor Leszek Kuberski, artykuł w „Gazecie.pl” [on-line] [dostęp 28.06.2006 r.]
- S. Nicieja, Alma Mater Opoliensis, Opole 2004, s. 390.
- a b c S. Nicieja, Alma Mater Opoliensis, s. 391.
- S. Nicieja, Alma Mater Opoliensis, s. 392.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Marek Masnyk | Marek Jóźwicki | Tadeusz Stawarczyk | Zbigniew Nęcki | Albert BielschowskyOceń: Leszek Kuberski