Adam Cichocki, urodzony 1 lutego 1956 roku w Namysłowie, to postać o znaczącym wpływie w polskiej polityce. W swojej karierze zawodowej pełnił rolę urzednika państwowego, a także miał zaszczyt być wojewodą lubelskim.
Jego doświadczenie i zaangażowanie w sprawy publiczne przyczyniły się do rozwoju regionu, w którym działał. Warto poznać bliżej profil tej osoby i jej osiągnięcia na arenie politycznej.
Życiorys
Adam Cichocki, syn Nikodema oraz Janiny, zapisał się na stałe w historii politycznej Polski. W 1981 roku ukończył studia filozoficzne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, co stało się fundamentem jego intelektualnego rozwoju.
Już od drugiej połowy lat 70. angażował się w działania opozycji demokratycznej, a swoją działalność rozpoczął w ramach Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Po zakończeniu studiów podjął pracę w zarządzie Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” w Lublinie, gdzie przyczynił się do organizacji ruchu społecznego.
Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany, spędzając czas od 10 lutego do 9 kwietnia 1982 w areszcie. Następnie skazano go na trzy lata pozbawienia wolności. Na szczęście, w lipcu 1983, objęty amnestią, rozpoczął pracę w Spółdzielni Mieszkaniowej „Kolejarz” w Lublinie, gdzie pozostawał do 1984 roku. W następnych pięciu latach Cichocki pracował na stanowisku referenta Wydziału Duszpasterstwa w kurii biskupiej, a także pełnił funkcję kierownika Diecezjalnego Studium Katolickiej Nauki Społecznej.
Rok 1990 był dla niego przełomowy, gdyż objął stanowisko dyrektora Wojewódzkiego Biura Pracy w Lublinie. W pierwszej połowie lat 90. aktywnie uczestniczył w Porozumieniu Centrum, a w latach 1992–1993 sprawował urząd wojewody lubelskiego. W 1996 roku był współtwórcą oraz pierwszym prezesem Instytutu Chrześcijańsko-Demokratycznego im. Ignacego Paderewskiego.
Cichocki zasiadał również w Radzie Katolików Świeckich przez kilka lat, a od lipca 2007 do marca 2009 był członkiem Rady Służby Publicznej. Po zakończeniu swojej kariery politycznej, zajął się prowadzeniem własnej działalności gospodarczej w branży konsultingowej.
Odznaczenia
Adam Cichocki, polityk z bogatą historią, jest laureatem wielu odznaczeń. Wśród najważniejszych wyróżnień znajduje się Krzyż Wolności i Solidarności, który otrzymał w 2015 roku. Jest to zaszczytne wyróżnienie, które honoruje osoby zaangażowane w walkę o wolność i demokratyczne wartości.
Warto również wspomnieć o Krzyżu Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, który został przyznany mu w 2007 roku. To odznaczenie nowych wartości ukazuje wkład Cichockiego w rozwój i odbudowę Polski po latach zawirowań historycznych.
Przypisy
- M.P. z 2015 r. poz. 506
- M.P. z 2007 r. nr 52, poz. 596
- Marek Czech: Środowisko Niezależnego pisma młodych katolików „Spotkania” w latach 1977–1981. teatrnn.pl. [dostęp 13.11.2014 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Zbigniew Augustyn | Andrzej Misiołek | Andrzej Markowiak | Teresa Ceglecka-ZielonkaOceń: Adam Cichocki (polityk)